Lipoliza iniekcyjna
Zabieg, który pozwala na zniwelowanie tkanki tłuszczowej miejscowo, a także stanowi znakomitą alternatywę dla lipoplastyki, dlatego też zyskała miano tzw. „liposukcji bez skalpela”.
Składnikiem aktywnym wstrzykiwanego preparatu jest fosfatydylocholina, która jest mieszanką glicerolu, kwasów tłuszczowych oraz choliny. Jej funkcje to emulgacja tłuszczu z diety, dzięki czemu odgrywa istotną rolę w jego trawieniu. Wpływa na metabolizm cholesterolu i integralność membrany komórek tłuszczowych, przyczynia się do rozbicia triacylogliceroli na glicerol i kwasy tłuszczowe, dzięki enzymom lipazy.
Proces działania fosfatydylocholiny polega na uszkodzeniu membran adipocytów i uwolnieniu ich wnętrza (triacylogliceroli) w taki sposób, aby nie mogły ulec odnowie. Uwolniona zawartość komórek zostaje odprowadzona do wątroby, gdzie poszczególne związki są metabolizowane, a część z nich transportowana jest do nerek.
Aby uniknąć nierównomiernego działania lipolizy – zalecamy łączyć ją z zabiegami aparaturowymi, które mechanicznie, termicznie, magnetycznie lub ultradźwiękowo, „rozprowadzą” preparat po całym obszarze zabiegowym (a następnie doprowadza do równomiernej metabolizacji), nie dopuszczając do tworzenia się miejscowych i izolowanych depozytów tkanki tłuszczowej!
Do przeciwwskazań lipolizy iniekcyjnej zaliczamy:
- ciążę, karmienie piersią (aby wykonać zabieg należy odczekać 6 tygodni),
- alergie na soję i składniki zawarte w preparatach do zabiegu,
- cukrzycę,
- mikroangiopatię,
- niewydolność naczyniową,
- nadciśnienie tętnicze,
- schorzenia kardiologiczne,
- choroby przewlekłe – zwłaszcza z upośledzonym system odpornościowym,
- choroby autoimmunologiczne: RZS i Hashimoto (gdy choroba nie jest pod bieżącą kontrolą lekarza)
Względne przeciwwskazania:
- niewydolność nerek i wątroby,
- leki NLPZ i antykoagulanty,
- uszkodzenia skóry w miejscu planowanej iniekcji, otwarte,
- niegojące się rany,
- aktywna egzema i łuszczyca.